4V1 Poválečná konverze zbrojní výroby
Zbrojovka ve Vsetíně měla bezprostředně po válce, podobně jako další vyloženě zbrojní továrny, problémy s tím, co bude dál. Nedošlo sice k takové destrukci závodu německými ženisty, jako tomu bylo v Jablůnce, ale zase nastal odvoz válečné kořisti ze strany Sovětského svazu. Na osobní přímluvu Ludvíka Svobody u Stalina byla nakonec demontáž zařízení závodu zastavena. Obětem německé persekuce za války byl u správní budovy Obj. 1 postaven památník a život šel dál.
Mezi mírové výrobní programy bezprostředně po válce patřilo různé nářadí, nástroje, vrtáky, frézy, sklíčidla, trny, kalibry, šuplery, mikrometry, hloubkoměry, dojicí stroje, hračky, koloběžky, díly do aut, do motorek Jawa, do traktorů Zetor, páječky, hořáky pro karbidové lampy, železné knoflíky, pletačky, tkalcovské stavy, šicí stroje, pantografy, brusky ZN-1, horizontální frézy muniční HM, hydraulické lisy na rozbušky LRb, upínače, upínky apod. Kromě toho pokračovala výroba loveckých brokových nábojů a dutinek. Velmi krátkou dobu probíhala výroba kapslíků pro dětské hračky (pistolky, kanóny) a ohňostrojné pyrotechniky (dělové rány, rakety ap.).
4V2 Pokračování válečných programů - československé zbraně a díly
Na prodej pro málo početné zahraniční zákazníky nebo pro potřeby poválečné renovované československé armády byly vyráběny československé modely zbraní a náhradních dílů pro ně. Šlo například o kulomety ZB-37 s veškerým vybavením (lafeta ZB309, plnička, opravná sada, čištění). Velkým a vděčným zákazníkem byl nově vznikající židovský stát Izrael v Palestině, který odebíral těsně po válce většinu vsetínské zbrojní produkce v rámci tzv. akce Hagana.
4V3 Pokračování ve výrobě německých zbraní
Pro potřeby oprav a dozbrojení německé kořistní techniky, která zůstala na území Československa po válce, byly kompletovány nebo opravovány původem německé zbraně jako např. letecké kulomety MG 131 nebo MG 151, různé lafety, plničky nábojů apod. Část těchto zbraní putovala v rámci dodávek letadel Avia S-199 (v podstatě německé Messerschmitt Bf 109 G) i s výzbrojí do Izraele, kde významným způsobem pomohly v bojích s Araby, za což jsou nám Izraelci dodnes vděční. Letadla Avia 199 sloužila v československém letectvu až do roku 1957.
4V4 Munice do německých válečných typů zbraní
Stejně jako u zbraní, tak i u munice platí to, že dílem byla využívána pro kořistní německé zbraně v československé armádě a dílem byla dodávána do Izraele spolu s technikou. Již od roku 1947 byly z válečných kořistních dílů opět vyráběny náboje ráže 20mm pro MG 151/20 (pro Izrael a pro zavedená kořistní trojčata 151N), dále 30mm náboje a také byla zahájena ověřovací výroba 13 mm nábojů pro letecké kulomety MG 131 s elektrickou aktivací, kterých zbylo v republice skoro 20000ks. Například v roce 1947 bylo za poslední 3 měsíce vyrobeno celkem skoro 450000ks nábojů ráže 20mm (hlavně tříštivé, tříštivo-zápalné a náhradní svítící), v roce 1948 kolem 1M kusů a v roce 1949 kolem 1,5M ks. Nábojů ráže 13mm bylo jen v roce 1949 vyrobeno na 2,5M ks v provedení zápalném (modrá), tříštivém (žlutá), průbojném (špičatá), zkušebním přejímkovým (bez barvy) a náhradním (šedá). Většina jich byla určena pro letectvo, část pro pozemní síly a část na export do vznikajícího státu Izrael (jako součást dodávky letadel Avia S199 s výzbrojí v rámci akce Hagana).
4V5 Pokračování vývoje 3 cm protiletadlového dvojkanónu a munice
Ještě před rokem 1950 probíhají zkoušky s 3cm kanónem původně vyvíjeným v Brně pro německé ponorky. Ve Vsetíně jsou laborovány vzorky nábojů ráže 30 mm.
4V6 Sestava 20mm nábojů pro německé kořistní Flaky
Pro potřeby výcviku protiletadlové obrany československé armády s německými kořistními flaky (čtyřče vz. 38N) byly ve Vsetíně laborovány náboje 20x138B. Nejprve z německých kořistních komponent a později z československých (nábojnice Stará Turá (poválečný kód IOU), střely Slavičín (dtp) nebo Bohuslavice (vnb)).